Pred časom som sa v obave pred novým koronavírusom uchýlil do domáceho väzenia svojho bytu. Ako pacient s chronickým ochorením (roztrúsená skleróza) patrím medzi vážne „ohrozené druhy“ ☺ a tak musím priznať, že sa dosť bojím o seba, o svojich najbližších i o všetkých svojich priateľov a známych.
Karanténne opatrenia chápem a podporujem. Štve ma však, že musím nosiť rúško, že počas sobôt nemôžem s kázaniami navštevovať zbory svojej cirkvi a že ako vedúci oddelenia služby rodinám (KD) musím rušiť jednu akciu za druhou. Na pôde českého združenia sa v máji prvýkrát po mnohých rokoch neuskutočnia jarné „manželáky“, rušia sa okrskové rodinné bohoslužby a vážne ohrozené je aj júnové únijné stretnutie vedúcich oddelenia služby rodinám. Otázkou je, či na začiatku prázdnin prebehne stretnutie SONSu (stretnutie osamelých).
Kríza však môže byť aj novou šancou. Keď v roku 70 padol jeruzalemský chrám, prišli dvaja mladí rabíni s projektom „Mikdaš meat“ (malá svätyňa). Navrhli, aby sa centrom bohoslužobného kultu stal židovský domov, kňazom otec rodiny, oltárom rodinný stôl a obete zvierat boli nahradené modlitbami. Vďaka projektu „Mikdaš meat“ judaizmus prežil.
Nový typ koronavírusu spôsobil, že sme sa ocitli za zatvorenými dverami svojich domácností. Štve nás to, ale naše domáce väzenie môže mať aj svoje výhody. Zvykli sme si na inštitučnú podobu kresťanstva a pozabudli na to, že bohoslužby môžu byť praktikované aj inak, napríklad v rodinách. Prial by som si, aby sa naše rodiny uprostred pandémie stali malými svätyňami, v ktorých bude prebývať Boh.
Úloha rodičov v tomto projekte je síce krásna, ale nie úplne ľahká. Preto sa za vás modlím a premýšľam, ako vám pri realizácii projektu Mikdaš meat pomôcť. Pochopiteľne, nič nenahradí vaše rozprávanie, vašu výuku, vaše spievanie a vaše modlitby. Pokiaľ by vám však dochádzali sily, internet je plný inšpirácií a nápadov.
Malý návod na tzv. Mikdaš meat nájdete (aktualizovaný pre Slovensko Jánom Šolcom, vedúcim oddelenia detí a Pathfinder): TU
Z Českej evanjelikálnej aliancie mi napríklad nedávno prišiel mail s odkazom na zaujímavú aplikáciu (Google play; App Store) s názvom „Biblia pre deti„. Ide o interaktívne príbehy pre deti od 4 do 8 rokov. Nájdete tu štyridsať biblických príbehov od stvorenia sveta až po Zjavenie Jánovo. Príbehy sú animované a ukrývajú rôzne prekvapenia a otázky. Každý príbeh je doplnený hrou. Môžem vrelo odporučiť. So staršími deťmi sa v dobe plnej príkazov a zákazov môžete pustiť do štúdia Božích prikázaní. Inšpirovať vás v tom môže materiál „Desatoro trochu inak“ (Maranatha tento materiál bude členom cirkvi predávať za zvýhodnenú cenu 50 Kč.).
Aj vydavateľstvo Advent-Orion ponúka celý rad zaujímavých kníh pre deti, ktoré ste doteraz možno prehliadali. Pozrite si ich ponuku. Nájdete tam, okrem iného, román s názvom „Rýchly šíp.“ V štúdiu Hope TV pre vás pripravujeme čítanie tohto diela na pokračovanie. Príbeh malého chlapca, ktorý sa ako syn európskych prisťahovalcov v americkej Pennsylvánii ocitol v indiánskom zajatí, mi už pred rokmi učaroval. Dobrodružstvo sa tu skvelým spôsobom snúbi s duchovným rozmerom života. Teším sa, že vám tento príbeh budem môcť počas budúcich večerov predčítavať z displejov vašich počítačov a televíznych obrazoviek.
A ešte niečo. Niektorí z vás mi v týchto dňoch volajú s prosbou o radu vo vzťahových záležitostiach. Pokiaľ o podobnú konzultáciu po telefóne budete stáť aj vy ostatní, som vám ako manželský poradca a pastor k dispozícii. Rád vám v tejto neľahkej dobe budem načúvať a modliť sa s vami sa po telefóne. Smelo volajte na telefónne číslo +420 739 345 670.
Prajem vám Boží pokoj a teším sa dovidenia v lepších časoch.
Radomír Jonczy, vedúci oddelenia služby rodinám CASD