Kancelária ADRA Libanon aj modlitebňa CASD bola zasiahnutá výbuchom v Bejrúte

Mohutný výbuch v utorok 4. augusta 2020 v Libanonskom Bejrúte si vyžiadal viac ako sto mŕtvych a tisíce zranených. ADRA Libanon má v Bejrúte sídlo svojej kancelárie. Bezprostredne po výbuchu sme sa spojili s našimi partnermi, ktorí nás uistili, že všetci pracovníci ADRA Libanon sú v poriadku a nikto z nich nebol zranený. Kancelária ADRA a modlitebňa CASD vzdialená cca 3 km vzdušnou čiarou od epicentra výbuchu bola tiež zasiahnutá tlakovou vlnou, ktorá vybila okná, zhodila stropné podhľady a zdevastovala interiér. Pracovný stôl, za ktorým ešte prednedávnom pracovala slovenská humanitárna dobrovoľníčka Anička Hruboňová, bol zasypaný sklom… Ešte šťastie, že jej misia bola po vypuknutí pandémie predčasne ukončená a vrátila sa späť na Slovensko. ADRA Slovensko aktuálne nemá v Libanone svojich vyslaných pracovníkov.

ADRA Slovensko vyhlasuje verejnú zbierku na pomoc Libanonu. Prispieť môžete zaslaním peňazí na zbierkový účet SK48 0200 0000 0049 7524 1312 Variabilný symbol 035040 do poznámky uveďte „Libanon“.

Tímy ADRA už pôsobia na mieste a koordinujú našu spoločnú humanitárnu intervenciu. Aktuálne zabezpečujú zásobovanie pitnou vodou a ďalšími potrebami pre záchranárske tímy, ktoré vyťahujú ľudí z trosiek. Partneri z EU, Ázie aj Ameriky zbierajú finančnú i materiálnu pomoc. Podľa ADRA Libanon najaktuálnejšie potreby sú zaistenie potravín, pitnej vody a opravy poškodených domov.  Vyzbierané prostriedky použijeme na poskytnutie naliehavej humanitárnej pomoci v spolupráci s našou partnerskou organizáciou ADRA Libanon. Výbuch prišiel práve v čase, keď pripravujeme humanitárnu pomoc pre zdravotníkov v Libanone, ktorí bojujú s COVID-19.

ADRA Slovensko v spolupráci s ADRA Libanon v súčasnosti pracuje na dokončení projektu rezervoára pitnej vody v oblasti Baalbek, ktorý v krátkom čase odovzdáme do prevádzky.

Libanon sa aktuálne dostal do ťažkej situácie v dôsledku utečeneckej krízy pre vojnu v Sýrii, politické napätie ale aj ekonomickú krízu spojenú s devalváciu meny, pod ktorú sa podpísali aj dôsledky pandémie COVID-19. Tragický výbuch v Bejrúte zrejme na čas ochromí lodnú dopravu, takže krajinu čakajú naozaj krušné časy. V prístave podľa aktuálnych správ výbuch zničil zásoby obilia a o strechu nad hlavou prišlo viac ako 300 000 ľudí. Libanon je už niekoľko mesiacov na pokraji bankrotu.

Ďakujeme za vašu ochotu pripojiť sa k pomoci tejto krajine. Aktuálnu situáciu v Libanone naďalej monitorujeme a koordinujeme našu pomoc s partnermi.

Všetky informácie o tom, ako konkrétne prebieha realizácia pomoci, nájdete na tomto odkaze:

Prvá tona pomoci je už v Bejrúte

Prikladáme niekoľko fotiek a krátke video priamo z Bejrútu od našich spolupracovníkov.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi