Egyptský faraón, ktorý poskytol azyl Jarobeámovi po vzbure proti Šalamúnovi. Vládol približne v rokoch 945 až 924 pred n. l.
Chcete vedieť viac? Prečítajte si: 1. Kráľov 11,40; 14,25; 2. Kroník 12,1–9
Šišak bol prvým egyptským kráľom, ktorého meno sa spomína v Biblii. Keď sa Jarobeám vzbúril proti Šalamúnovi, poskytol mu politický azyl. Jarobeám zostal v Egypte až do Šalamúnovej smrti. Po určitom čase sa Šišak zapojil do vojny proti severnému izraelskému kráľovstvu. Záznam o tom sa nachádza na stenách chrámu v Karnaku. V piatom roku vlády Rechabeáma, ktorý sa medzitým stal judským kráľom, Šišak vyplienil Jeruzalem a pobral poklady z chrámu a mnohé vzácne predmety z kráľovského paláca. V Druhej knihe kroník 12. kapitole je podrobne opísané, čo sa stalo. Šišak mohol vtedy úplne zničiť celé judské kráľovstvo. Prišiel s tisícdvesto vozmi, šesťdesiattisíc jazdcami a nespočetným množstvom vojska! (verš 3) Spôsobené škody však boli relatívne malé. Prečo? Lebo zasiahol Boh. Boh poslal proroka Šemaju, ktorý vyzval kráľa i ľud, aby sa k nemu vrátili. Keď to urobili, Boh sa postaral o to, že vykonanie rozsudku bolo pozastavené a nebezpečenstvo ustúpilo. Prostredníctvom svojho posla Šemaju dal Boh svojmu ľudu najavo, že jeho „hnev na Jeruzalem sa nevyleje“ a nebudú zničení, pretože sa v poslednej chvíli obrátili. (verš 7)
Podobne ako v minulosti, aj dnes je Boží ľud vystavený mnohým negatívnym vplyvom. Musí čeliť mnohým mocnostiam, ktoré sa ho snažia zničiť. Boh však stále zasahuje a keď príde jeho čas, svoj ľud vyslobodí. Podmienkou však stále zostáva, aby svojimi slovami i skutkami dal jasne najavo, že chce patriť Bohu.
Milosrdný Bože, chcem Ti patriť. Chráň ma pred všetkými vplyvmi a mocnosťami, ktoré chcú v tejto dobe zničiť Tvoje deti.