Pavol… po tri soboty viedol s nimi rozhovory o Písmach a vysvetľoval im a dokazoval, že Mesiáš mal trpieť a vstať z mŕtvych, a že tento Ježiš, ktorého vám zvestujem, je Mesiáš.
Sk 17,2.3
Vo svojom preslove k Tesaloničanom sa Pavol odvolal na starozmluvné proroctvá o Mesiášovi. Odvolával sa na výroky Písma, ktoré predpovedali Kristovo narodenie, utrpenie, smrť, zmŕtvychvstanie a nanebovstúpenie. Aj Peter vo svojej kázni o Kristovi použil dôkazy zo Starej zmluvy. Podobne to urobil aj Štefan.
Už Adam dostal prísľub, že príde Vykupiteľ. Rozsudok nad satanom bol prísľubom, že v Kristovi príde vykúpenie. Abrahám dostal zasľúbenie, že Spasiteľ sveta príde z jeho pokolenia.
Mojžiš jasne predpovedal príchod Mesiáša: „Hospodin, tvoj Boh, vzbudí ti proroka, ako som ja…“ Jeremiáš predstavil prichádzajúceho Vykupiteľa ako knieža Dávidovho domu. (Jer 23,5.6)
Micheáš predpovedal miesto jeho narodenia. Kristus ústami žalmistu predpovedal aj to, ako s ním budú ľudia zaobchádzať. (Ž 22,7–9.18.19; 69,9.10.21)
Ako neomylne a jasne predpovedal Izaiáš Kristovo utrpenie a smrť! (Iz 53)
Symbolicky bol znázornený aj spôsob jeho smrti. Ako bol na púšti vyvýšený had, tak mal byť vyvýšený aj prichádzajúci Vykupiteľ. V ňom sa mali obetné symboly stretnúť s tým, ktorého tieto symboly znázorňovali, a jeho smrť na kríži mala dať zmysel celej židovskej bohoslužbe. (SA 135–138; AA 221–228)
Pane Ježišu, ďakujeme, že si prišiel na našu zem a zomrel za naše hriechy, aby sme raz mohli žiť s Tebou.