Jeden z Jóbových „priateľov“.
Chcete vedieť viac? Prečítajte si: Jób 2,11; 11; 20; 42,7–10
Cofar pochádzal z Naamy. Predpokladá sa, že Naama bola dedina v Judsku; niektorí sa domnievajú, že šlo o oblasť v Arábii. Cofar bol jedným z tých, ktorí sa dopočuli o Jóbovom utrpení. Spolu s ďalšími dvoma „priateľmi“ sa rozhodol Jóba navštíviť.
Keď čítam, čo hovorí Cofar, mám nepríjemný pocit. Je to človek, ktorý tvrdí, že všetko vie. Takmer nepočúva, čo hovoria iní. Keď začína svoju reč, označuje Jóba za človeka, ktorý „má plno rečí“. A to si vyžaduje jasnú reakciu. (11,2) Keď o niečo neskôr príde opäť na rad, je neoblomný. Tvrdí, že po vypočutí všetkých Jóbových argumentov už nemôže mlčať. „Počúvam karhanie, ktoré ma potupuje, pretože mi odpovedá vietor bez rozumu.“ (20,3) Cofar nepochybuje, že za všetky ťažkosti si môže Jób sám. Keby prejavil skutočnú ľútosť, mohol by nastať zvrat v jeho tragickom údele! Dr. C. I. Scofield, americký teológ (1843 – 1921), opísal Cofara ako „náboženského dogmatika, ktorý presne vie, prečo Boh robí veci, ktoré sa nám dejú“. Takíto ľudia predstavujú veľké nebezpečenstvo, pretože nás nielen mätú, ale môžu nám aj veľmi ublížiť. Cofar sa domnieval, že Jób sa od neho má ešte veľa čo učiť, ale opak bol bližšie k pravde. Musel sa naučiť byť vo svojom prístupe skromnejší. Musel si uvedomiť, že je veľa vecí, ktoré nám Boh zjavil, ale aj veľa takých, ktoré nám z toho či onoho dôvodu zatajil. (5Moj 29,29)
Nepozorujete v sebe niekedy sklon byť ako Cofar? V tej chvíli si uvedomte, že nepoznáte všetky odpovede a že dosť často budete musieť povedať: Nerozumiem, ale verím, že Boh vie, čo robí.
Bože, nauč ma rozpoznať svoje vlastné limity a uvedomiť si, že na mnohé otázky nepoznám odpovede.