Uplynulo 26 rokov od genocídy v Rwande. Rana sa zahojila, ale jazvy zostali.

Počas prípravy rozvojového projektu ADRA Slovensko v Rwande sme mali príležitosť stretnúť sa s Hesronom R. Byilingirom, ktorý nám porozprával, ako počas genocídy stratil rodičov, brata a ďalších 75 členov blízkej rodiny.

Najstrašnejšia genocíta v novodobej histórii si vyžiadala viac ako 1 000 000 obetí v priebehu 100 dní, od apríla do júna 1994. Denne zahynulo priemerne 10 000 ľudí, počas hrozného etnického vraždenia medzi kmeňmi Hutu a Tutzi. 

Hromadné hroby, kde sú pochované stovky obetí genocídy

Keď sme prekročili hranice Rwandy, prežil som pozitívny šok. Všetko krásne vybudované, kvalitné cesty aj chodníky, všade čisto a poriadok, ľudia mimoriadne priateľskí a prívetiví. Krajina má najnižšiu mieru korupcie a najpriaznivejšie podmienky na podnikanie v Afrike.

Hesron R. Byilingiro, je predsedom Cirkvi adventistov, ktorá má v Rwande viac ako 1 milión členov, čo je asi 10% populácie. V rozhovore nám vysvetlil: „Po tom čo sme totálne zničili celú krajinu sme sa museli rozhodnúť ako ďalej. Máme prezidenta, ktorý nám pomohol nastoliť pokoj a motivoval ľudí k celonárodnému zmiereniu a zjednoteniu. Aj ja som ako svoje poslanie prijal viesť ľudí prostredníctvom služby cirkvi k zmiereniu. Dnes už nikto nehovorí, že je Hutu, alebo Tutzi, ale všetci sme jednoducho Rwanďania. Nikto predsa nemôže za to, v akom kmeni sa narodil. Keď my Rwanďania vidíme, že sa niekto bije kvôli nejakým etnickým, alebo spoločenským rozdielom, hovoríme si – tí ľudia si ani neuvedomujú, aké je to nebezpečné. Ale my to už vieme…“

ADRA Slovensko uzavrela dohodu o spolupráci s ADRA Rwanda na spoločnom rozvojovom projekte, ktorého cieľom je pomôcť v boji s podvýživou detí v tejto krajine.

V rozhovore s manažérom a ženou, ktorá si vďaka projektu ADRA založila záhradku a vyriešila tým podvýživu svojich piatich detí

Naučiť ľudí ako dosiahnuť potravinovú  sebestačnosť je oveľa dôležitejšie, ako ich zásobovať zásielkami humanitárnej pomoci. Preto pomáhame budovať „kitchen garden“ – malé záhrady pri domoch, ktoré pomáhajú ženám zabezpečiť obživu z vlastnej záhradky pre svoje deti. Program v minulosti pomohol odstrániť podvýživu v mnohých dedinách. Sme radi že s podporou Slovak Aid môžeme tento projekt rozvinúť aj v Rwande.  

Hesron R. Byilingiro – predseda Cirkvi Adventistov s.d. v Rwande v rozhovore s riaditeľom ADRA Slovensko

Pamätný múr s menami obetí genocídy, ktoré sú tu pochované

Nie korupcii – veľký pamätník v centre Kigali

S predsedom cirkvi, riaditeľom ADRA a vedúcou oddelenia žien. Spolu pripravujeme projekt na odstránenie podvýživy detí rozvíjaním potravinovej sebestačnosti rodín

Braňo Strečanský (ADRA Slovensko), Geoffrey Kayonde (riaditeľ ADRA Rwanda) Stano Bielik (riaditeľ ADRA Slovensko) Hesron R. Byilingiro – (predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa Rwanda)

Rozhovor s Hesronom R. Byilingirom a manažérom ADRA Rwanda pozrite tu:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi