Najlepšia recyklácia

…nechceli ťa poslúchať a nepamätali na tvoje predivné skutky, ktoré si konal s nimi. Zatvrdili si šije, vzali si do hlavy, že sa vrátia do svojho otroctva v Egypte. Ty si však Boh, ktorý odpúšťa, ktorý je milostivý a milosrdný, dlho zhovievajúci a bohatý v milosti, a tak si ich neopustil. Nehemiáš 9,17

Sú vynálezy, ktoré zásadným spôsobom zmenili svet a kvalitu života ľudí na tejto planéte. Len si vezmite taký pluh, bicykel, kompas, kníhtlač, parný stroj alebo napríklad objav penicilínu či modernú komunikačnú techniku. Ak by som mal do tohto zoznamu pridať ešte jeden vynález, dlho by som neváhal: prednedávnom som žasol nad predvedením špeciálneho zariadenia, ktoré dokáže spracovať znečistenú vodu, splašky z našich toaliet, a vytvoriť z nich znovu krištáľovo čistú vodu, zdravotne bezchybnú, s príjemnou chuťou. Tento vynález prináša obrovskú nádej najmä pre územia s nedostatkom vody.
Ešte väčším zázrakom však je, že Boh dokáže niečo podobné aj s ľudským životom. Práve nad tým žasli aj Izraeliti, ktorí sa vrátili z babylonského zajatia do Jeruzalema, kam sa dostali kvôli svojim hriechom. Zrazu im došlo, že Boh dokáže vziať to, čo sme v živote skazili, zničili, „znečistili“, a ak o to stojíme, potom nám nielen odpustí a dá novú šancu, ale zároveň vie pretvoriť naše „splašky“ na niečo nové a krásne.

Milý Pane Bože, aj ja žasnem nad tým, že aj z toho, čo pokazíme, ešte vieš vytvoriť niečo nové a krásne. Ďakujem Ti za to.

Oldřich Svoboda

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi