Angus T. Jones, predstaviteľ Jakea Harpera zo seriálu „Dva a pol chlapa“ sa v Júni tohto roka rozhodol odovzdať svoj život do Božích rúk krstom. O tom, ako spoznal Ježiša a ako prvý raz navštívil zbor Cirkvi adventistov siedmeho dňa hovoril v novej relácii „Turning point“ (okamih obrátenia), ktorú začal vysielať americký „The Adventist Channel.“

Keď bol Angus malý, rodina sa kvôli otcovej práci presťahovala z južanského Texasu do slnečnej Kalifornie. Keďže bývali neďaleko Los Angeles, rodičia sa nevyhli myšlienke, že by sa z malého Angusa mohol stať herec. Napriek tomu, že mnohí nadšenci trávia na konkurzoch mesiace či roky, chlapcovi stačilo len pár pokusov. „Všetko sa deje z nejakých dôvodov,“ dodáva po rokoch. V ôsmich rokoch sa napokon objavila príležitosť zahrať si v pripravovanom seriáli „Dva a pol chlapa“ s populárnym hereckým duom Charlie Sheen a John Cryer. Ukázalo sa, že ani tento konkurz nemal byť problémom. Popri natáčaní navštevoval kresťanskú školu, jeho rodina však do kostola chodila len príležitostne na sviatky. Život „na place“ Angusa bavil. Ako dospieval, snažil sa tráviť stále viac času mimo domu.

Veľký zlom v jeho živote však mal ešte len prísť. Čím bližšie bolo ukončenie strednej školy, tým častejšie sa zamýšľal nad tým, čo bude ďalej. Veci, na ktorých si zakladal sa stávali čoraz viac relatívnymi. Vystala i otázka, či skĺbiť účinkovanie v seriáli s vysokou školou. Pri jednom rozhovore s kamarátom sa zaoberali tým, či je ich spôsob života správny. A práve tento okamih vysvetľuje ako krst Duchom Svätým. „Bol to najlepší pocit, aký som kedy zažil. Bolo to ako by ma niekto celého naskrz vyobjímal.“ Od tohto okamihu sa snažil každý deň prežívať s Pánom Bohom. Začal ho vyhľadávať, stretával sa s mnohými veriacimi kamarátmi zo školy, navštevoval ich kresťanské spoločenstvá. Chcel spoznať Boha viac, než ho poznal len zo školy. Chcel sa o Ňom viac naučiť. Napriek tomu, že počas víkendov navštívil mnoho zborov a kostolov, nikde sa necítil úplne doma. Necítil tú úžasnú túžbu a výnimočnosť okamihu.

V škole mal jedného kamaráta, z ktorého sa vždy smiali, lebo v piatok večer nikam nemohol ísť, nič nemohol robiť, nikto nevedel prečo, lebo im to nepovedal. „Teraz do neho vždy dobiedzam: prečo si nám nikdy nič nepovedal,“ smeje sa pri rozhovore Angus. Jedného dňa navštívil zbor miestnych Adventistov. „Keď som tam bol prvý krát, ako keby kazateľ hovoril pre mňa,“ spomína. V kázni hovoril o riešení situácie, ktorú práve mladý herec prežíval.

Ďalší zlomový okamih na seba nedal dlho čakať. Raz mal ísť mladík s otcom do práce. Nechcelo sa mu však skoro ráno vstávať a rozhodol sa zostať doma. O pár hodín neskôr zaklopal niekto na dvere ich domu. Keď Angus otvoril, stál pred ním biblický pracovník z miestneho zboru, ktorý sa ho opýtal: „Nechceš študovať Bibliu?“ Angus neváhal. O Pánu Bohu už počul veľakrát, no žiadne z informácií neboli tak vierohodné, tak zodpovedajúce Pánu Bohu, ako tie, ktoré našiel v samotnej Biblii.

Pri príležitosti slávnostného ukončenia Angusovej školy, sa zišla v Kalifornii veľká časť jeho rodiny. Využil prítomnosť príbuzných, a rozhodol sa pokrstiť ešte ten týždeň, aby mohli byť pri tejto radostnej udalosti všetci s ním. Jeho radosť bola o to väčšia, keď sa nezávisle pre krst rozhodol aj jeho kamarát. „Keď sa ma ľudia vypytujú, čo robím vo voľnom čase, a ja im hovorím o tom, že v pondelky a utorky navštevujem evanjelizačné skupinky, že robím veci vo zbore a pre zbor, sú zvedaví.“ Niektorí sa do zboru prídu pozrieť. „Som úplne iným človekom, než som bol v minulosti.“

V diskusnej relácii Angusa požiadala moderátorka, aby vybral nejaký text z Biblie, ktorý ho zaujal. Po krátkom listovaní vybral úryvok z Listu Rimanom: 11, 33 – 34. Význam v týchto slovách vidí v tom, že ako ľudia máme často sklon analyzovať veci a následne ich riešiť sami, našimi vysvetleniami, nie vierou. Akoby sme nechceli nechať veci na Pána Boha. Mali by sme ľuďom v našich životoch ukazovať to, o čom čítame.

Na otázku moderátorky, kde sa vidí za pár rokov (jej typ je kazateľ), zareagoval neurčito a predsa rozhodne: „Čokoľvek mi dá Pán Boh robiť, chcem robiť na sto percent. Neviem aké sú Jeho plány, ale ako zvyknem hovoriť: keby som tieto plány poznal, asi by som to pokazil.“ Rozhovor ukončil Angus výzvou: „Môžeš vedieť, že Boh je pravda, že Biblia je pravda, ale nikdy ho nespoznáš, ak sa mu na sto percent neodovzdáš (“ak sa do toho na sto percent nehodíš, pozn. red.”). Jedine, ak to budeš naplno prežívať, ak budeš tú pravdu aplikovať do svojho života. Ako Ježiš povedal, on je cesta, pravda i život. A to viem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti: môj život predtým, to nebol život. Pocit, že sa nemusíš o nič strachovať, je najlepším pocitom vôbec. Potrebuješ zostávať v Pánu Bohu, nech ťa môže použiť na to, aby ľudia prichádzali k nemu. O tom to je, aby cez teba ľudia spoznávali, aký Boh je. Aj moja vlastná skúsenosť je taká, že chcem aby ľudia okolo mňa vedeli, aký je úžasný, aké je upokojujúce vedieť, že som súčasťou Jeho kráľovstva, že jedného dňa ho budem môcť osobne stretnúť.“

Celý rozhovor s Angusom alias Jakeom si môžete pozrieť v angličitine na webe The Adventist Channel TU.

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi