„Keď budete počuť správy o vojnách a chýry o bojoch, neľakajte sa! To sa musí stať, ale to ešte nebude koniec. Národ povstane proti národu, kráľovstvo proti kráľovstvu. Na mnohých miestach budú zemetrasenia a nastane hlad. To bude začiatok útrap. Vy sa však majte na pozore. Pre mňa vás budú vydávať súdom, budú vás v synagógach biť, budete stáť pred vládcami a kráľmi, aby ste im vydali svedectvo. Ale najskôr sa musí hlásať evanjelium všetkým národom.“ (Marek 13,7-10)

Počas horúcich letných dní bol Egypt vždy obľúbenou destináciou dovolenkárov zo Slovenska a Česka. V týchto dňoch je však v krajine pyramíd horúco aj z iných dôvodov. Denne sledujeme v správach udalosti v tejto časti sveta a určite každého znepokojuje, že len neďaleko od prímorských pláží, kde zvyknú dovolenkovať turisti z celého sveta, zomreli už stovky ľudí.

Počas povstania v roku 2011 bol zvrhnutý prezident Husní Mubarak, ktorého následne obžalovali z korupcie a zodpovednosti za zabitie 800 demonštrantov počas vtedajších nepokojov. Bol odsúdený na doživotie. Súd však neskôr nariadil obnovenie procesu a pre nedostatočné dôkazy ho zbavili obvinení a tento týždeň by mal byť prepustený na slobodu.
Do funkcie prezidenta nastúpil potom Muhammad Mursí, ktorý dostal šancu zjednotiť krajinu. V skutočnosti sa však dial pravý opak a 3. júla 2013 egyptská armáda Mursího zvrhla a odvliekla na neznáme miesto. Obvinili ho z účasti na násilných činoch, väznenia a mučenia egyptských občanov, navádzania na vraždenie demonštrantov, ktorí protestovali vlani pred prezidentským palácom v Káhire. V krajine vypukli veľké nepokoje. Proti sebe bojujú stúpenci zosadeného prezidenta Mursího a nové vedenie podporované armádou. Denne prichádzajú správy o stovkách obetí a tisícoch zranených.

Súčasťou násilného vyčíňania je aj vypaľovanie kresťanských kostolov protestujúcimi islamistami. Jedným z objektov, ktoré útočníci zničili, bola i modlitebňa Cirkvi adventistov siedmeho dňa v meste Assiut, 350 kilometrov južne od Káhiry. Budovu prepadol vyčíňajúci dav a následný požiar spôsobil značné škody. Kazateľ s manželkou sa ukryli na hornom poschodí a unikli tak útočníkom. Z horiacej budovy ich potom zachránili moslimskí susedia. (Pozn. autora: Niektoré zdroje, napr. americký televízny moderátor Glenn Beck Lee, udvádzajú, že kazateľ s manželkou boli unesení.)

Podľa vyjadrenia Llewellyn R. Edwardsa, predsedu Cirkvi adventistov v Egypte a Sudáne, to bola skupina ľudí zo strany Moslimského bratstva navedených páchať násilie počas takzvaného „Dňa hnevu“. Nebol to čin, ktorého by boli schopní bežní obyvatelia Egypta. Pomoc a záchrana kazateľa a jeho manželky bola typickým prejavom väčšiny egyptského obyvateľstva. „My adventisti sa snažíme udržať priateľské vzťahy so všetkými obyvateľmi Egypta bez ohľadu na vierovyznanie,“ povedal Edwards.

Cieľom útokov sa stali aj ďalšie kresťanské kostoly a inštitúcie, vrátane Egyptskej biblickej spoločnosti, evanjelickej, ortodoxnej, baptistickej cirkvi a iných. Od stredy 14. augusta napadli útočníci asi 45 kostolov a cirkevných úradov. „Zdá sa, že niektorí extrémisti Moslimského bratstva hľadajú kresťanské budovy ako obetné baránky svojej zúrivosti,“ dodal Edwards. Súčasná vláda prisľúbila finančnú pomoc všetkým zničeným kostolom, ktoré padli za obeť podpaľačskému vyčíňaniu v niekoľkých mestách.

Popredný islamistický duchovný vo svojej piatkovej kázni v štátnej televízii vyzval všetkých Egypťanov, aby sa vyhli násiliu, a politických vodcov pozval k rozhovorom za rokovací stôl. Varoval Egypťanov pred náboženskými spormi a odhováral ich od krviprelievania a ničenia nevinných životov.

Cirkev adventistov prevádzkuje v Egypte dve školy – Nile Union Academy, severovýchodne od Káhiry, a Zeitoun Adventist School. Obidve inštitúcie majú dobré vzťahy s verejnosťou.

Ďakujeme Braňovi Patrášovi zo zboru v Banskej Bystrici za prípravu článku.

PREČÍTAJTE SI aj článok „Egyptští muslimové chrání křesťany před násilím“ na webe ČSÚ! (klik sem)

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi