Po týchto udalostiach vyšiel von a uzrel na mýtnici sedieť mýtnika menom Lévi a povedal mu: Poď za mnou! Lévi tam nechal všetko, vstal a šiel za ním. Lukáš 5,27.28

Patrím ku generácii, ktorá nemá rada zmeny. Okrem toho nie som ani vyznávačom rizík, s ktorými zmeny často súvisia. Možno aj preto obdivujem Léviho.
Lukáš si v živote Léviho, ktorého poznáme aj pod menom Matúš, všíma rozhodujúce situácie. Colníci boli vtedy v podobnom postavení ako dnes poslanci. Mali zabezpečený dobrý príjem, ale ľudia nimi pre ich predajnosť pohŕdali.
Matúš mohol „sedieť na mýtnici“ až do svojej smrti. Možno to tak aj plánoval. Ibaže Ježiš mu prevrátil život naruby. Namiesto pohodlného vysedávania ho čakalo putovanie z miesta na miesto. Namiesto bohatých hostín sa bude musieť občas uspokojiť s kúskom suchého chleba… Je to však jeho šanca zbaviť sa nálepky kolaboranta a dať svojmu životu zmysel. Konečne sa mu ľudia prestanú vyhýbať a nebudú mať potrebu odpľuť si, keď ho stretnú.
Občas je aj v našom živote nevyhnutné urobiť radikálnu zmenu. Nie je to jednoduché, ale odvážnemu šťastie praje.
Lévi svoje rozhodnutie neľutoval. Podľa toho, čo vieme, už dlhšie uvažoval o zmene. Zistil, že peniaze nie sú všetko. Chcel začať žiť inak, ale nebol si istý, či to zvládne. Potom sa stretol s Ježišom a uvedomil si, že nastal čas urobiť zmenu. Vstal, nechal minulosť za sebou a šiel za svojím Majstrom v ústrety novej budúcnosti.

Bože, daj mi odvahu urobiť radikálne rozhodnutie, keď to bude potrebné. Ďakujem za príklad Matúša, ktorý to dokázal.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi