V dňoch 18.-22.9.2019 sa v talianskom Lignane konal kongres pod názvom PEOPLE 7.0  – Spoločne vpred.

Kongres bol pripravený pre tri zásadné piliere fungovania cirkevnej štruktúry:

  • Oddelení Detských sobotných škôl
  • Oddelení Služby rodinám (predtým KD)
  • Oddelení Služby žien

Kongres bol organizovaný Inter-Európskou Divíziou, ale zúčastnilo sa ho mnoho hostí so zemí celého sveta.

Celým kongresom sa nieslo motto:   

E – encourage -povzbudzovať

U – uplift – povzniesť

D – develop – vyvíjať sa

V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy sa ukazuje, že ani množstvo technických vymožeností nám nenahradí pestovanie dobrých vzťahov, je nesmierne dôležité všímať si ľudí okolo seba, a to nie len mimo cirkev, ale predovšetkým vnútri. Na všetkých je spoločnosťou vyvíjaný veľký tlak na výkon. Od mamičiek malých detí sa očakáva ich výchova, ale zároveň aj ďalšie aktivity, ktoré musí zvládnuť. Na dospievajúce deti a študentov sú kladené veľké nároky, mladí ľudia prekonávajú jednu výzvu za druhou, ženy a muži všetkých vekových kategórií sú postavení do pozície „superžien a supermanov“. A práve toto prostredie býva veľmi chudobné na odpočinok, vypočutie, starostlivosť a záujem o druhých. Kongres bol veľkým povzbudením pre zúčastnených.

Už ranné zamyslenia sa týkali niektorej z tém, ktorou sme sa potom v priebehu dňa zaoberali. Spoločné raňajky, obedy a večere dávali veľký priestor pre zoznamovanie sa, rozhovory s ľuďmi z iného konca Európy či sveta. Dopoludnia sme počúvali lektorov z daných oddelení, ktorí nás povzbudzovali skúsenosťami a praktickými radami, ako môžeme svoje zverené oddelenia posúvať ďalej a ako efektívne budovať, udržovať a prehlbovať dobré vzťahy vo všetkých oblastiach. Popoludní prebiehali praktické workshopy so zameraním na psychológiu, praktické vodcovstvo, prácu s rodinami, vyučovanie detí a prevenciu syndrómu vyhorenia, ktorý postihuje všetky vekové kategórie.

Jedným z rečníkov bol aj Josef Slowík. PhD., ktorý viedol workshop o inklúzii ľudí so špeciálnymi potrebami.

Slávnostná sobotná bohoslužba bola vyvrcholením týždňa, kde sme pociťovali Božiu prítomnosť, ale tiež zodpovednosť za šírenie Dobrej správy v duchu motta: povzbudzovať a pomáhať rozvíjať sa v budovaní dobrých vzťahov.

Iveta Halešová, koordinátor Služby žien v ČSU CASD

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi