Už viac ako týždeň prebieha jesenná kampaň organizácie pre pomoc a rozvoj ADRA. Veľa z Vás pomohlo aj finančne príspevkom do zbierky, ktorá sa konala v našich zboroch 14. septembra 2013. Medzičasom sa už na zbory dostali všetky potrebné materiály, čím sa z kampane stáva aj osobná vec každého ochotného jednotlivca. Mnohí dobrovoľníci sa zapojili do rôznych projektov doma a v niektorých prípadoch aj v zahraničí – či už išlo o návštevy v rôznych domovoch sociálnej starostlivosti, detských domovoch, darovanie krvi či pomoc pri rôznych katastrofách. Nejeden z Vás už postavil za pomoci ADRy na nohy dokonca aj vlastný projekt a pomohli ste vo svojom okolí tým, ktorí to potrebovali.

Táto kampaň ADRA je však trošku iná. Ide totiž o to, aby sa ADRA dostala do povedomia ľudí aj mimo našej cirkvi. Viaceré zo zahraničných pobočiek sa tešia veľkej popularite v spoločnosti a získavajú vďaka tomu mnoho ďalších príležitostí, ako pomáhať. Bolo by skvelé, keby sa to podarilo aj nám na Slovensku. Nejde totiž len o to, aby ľudia o ADRe vedeli, ale aby vedeli aj o konkrétnych projektoch, ktoré realizuje za pomoci Vás – dobrovoľníkov doma i v zahraničí. Zapojiť sa a pomáhať by tak mohli aj mnohí ďalší, ktorí o ADRe alebo adventistoch ešte nepočuli. Poďme sa teda v krátkosti pozrieť na to, ako sa do jesennej kampane ADRA zapojiť a pomôcť…

Jedná sa v podstate o tri spôsoby, ktorými môže ktokoľvek z nás pomôcť. Je na každom, či sa rozhodne využiť jeden, dva, tri, alebo žiaden (ideálne by bolo všetky tri, čo si budeme hovoriť, ale kto už niekedy potreboval v niečom pomôcť, tak vie, že pomôže čo i len trochu pomoci 😉 ).

1; letáky o domácich a zahraničných projektoch – pre tých, čo dajú prednosť osobnému kontaktu

Už sa Vás niekto niekedy opýtal na ADRu? Alebo ste o nej chceli hovoriť kamarátom a známym, ale nevedeli ste, z ktorého konca začať? Letáky o projektoch sú celkom výstižné, ale veľmi dobre zachytávajú všetky aktuálne projekty ADRA. Existujú dve verzie – jedna s domácimi projektami, ktoré sú poväčšinou dobrovoľníkom známe. Druhá predstavuje zahraničné projekty, ktoré sa v posledných rokoch realizovali, alebo realizujú. Ako spomínali skúsení adráci, tieto letáky sú najvhodnejšou formou predstavenia ADRy v okruhu ľudí, ktorí nás poznajú, prípadne pri osobnom prvom kontakte. Takto vyzerá napríklad leták predstavujúci projekty na Slovensku:

2; samolepky na autá – stačí len nalepiť a už to ide

Niekedy naozaj netreba veľa a ľudia sa dozvedia o dobrej veci. V tomto prípade nalepiť sadu troch decentných samolepiek na auto, a už to ide. Či jazdíte po meste, stojíte na parkovisku pred robotou, nákupným centrom, na semaforoch – ľudia sa stretávajú s ADRou. Tri samolepky (dve na dvere, jedna na nárazník/ piate dvere/ veko kufru) je možné si nalepiť na súkromné či firemné auto, poprípade ich môžete ponúknuť i blízkym a priateľom. Sú vyrobené v profesionálnom tlačiarenskom štúdiu, a nie je problém ich tým pádom bez problémov odstrániť (žiaden strach, je to vyskúšané 😉 ).

3; plagáty – celé projekty v pár stručných myšlienkach

Čo si budeme hovoriť, reklamné plagáty sú všade naokolo. Vždy keď z autobusu sledujem jednu reklamu na výhodné splátky k autu za druhou na zľavy v nákupnom centre, premýšľam nad tým, aké malé percento z plagátov vo výkladoch, na uliciach, na internátoch upozorňuje na niečo naozaj užitočné alebo prínosné. Plagáty ADRA môžu prispieť k tomu, aby z pozornosti ľudí neprofitovali obchodníci či politici, ale tí, ktorí to naozaj potrebujú. K dispozícii sú tak tri verzie plagátov, ktoré najlepšie vystihujú, kde ADRA pôsobí. Dostupné sú v dvoch formátoch: A2 a A3. Prvý upozorňuje na potravinovú pomoc v Južnom Sudáne. Druhý znázorňuje projekt venujúci sa sprístupňovaniu zdravotnej starostlivosti v Afganistane. Tretí predstavuje možnosť stať sa dobrovoľníkom v detskom domove (odporúčam). Keďže majú všetky plagáty jednotnú myšlienku, a zároveň osobitnú výpovednú hodnotu, je možné plagáty vylepovať samostatne alebo spolu. Pokiaľ by ste vedeli prispieť touto cestou, skúste plagáty vylepovať na miestach kde je to povolené a kde je väčší pohyb ľudí (napríklad v spoločných priestoroch v zamestnaní, vo vstupoch a na chodbách škôl, na nástenkách zborov iných cirkví, a podobne). Dajú sa vylepiť aj tam, kde by sa nemali, ale ja osobne na organizácie skôr nadávam, keď ich plagát prekrýva rozpis mestskej hromadnej dopravy…

Plagáty vyzerajú takto (ak kliknete na drobný obrázok, tak sa zobrazí väčší):

Verím, že ako kresťania a nasledovníci Pána Ježiša by sme mali hľadať príležitosti, ako ľuďom pomáhať. Ale zároveň žijem na planéte zem, ktorá sa neustále točí, 365 dní v roku, z ktorých veľkú časť trávime v práci, škole, na cestách, na nákupoch… A tak máme často pocit, že pomoc by sa zišla aj nám. Dá sa hovoriť o prioritách, no času je málo a povinností veľa. Podať však pomocnú ruku niekomu inému, môže nečakane pomôcť aj nám. Kto skúsil, ten vie. A niekedy stačí aj naozaj málo 😉

Tlačené materiály si žiadajte od Vášho zborového výboru, boli zaslané na zbory. Prípadne sa môžete obrátiť aj priamo na organizáciu pre pomoc a rozvoj ADRA.

Stiahnite si plagáty v PDF:

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi