Záujemcovia o adventný pohľad na Písmo sa môžu tešiť na pripravovaný jednozväzkový komentár, ktorý by mal byť dostupný do dvoch rokov. Nový pomocný materiál by mal nadväzovať na študijnú Bibliu vydanú v roku 2010.

Andrews Bible Commentary bude predstavený pri príležitosti zasadania Generálnej konferencie (GK) 2015 v San Antoniu, v americkom štáte Texas. Jeho využitie ocenia najmä tí, ktorí ho budú používať s Andrews Study Bible, študijnou Bibliou vydanou univerzitným vydavateľstvom Andrews University Press v roku 2010.

O pláne vydať študijný zväzok informoval 15. apríla na jarnom stretnutí výkonnej rady GK v Battle Creeku (Michigan, USA) Niels-Erik Andreasen, riaditeľ Univerzity Andrews. Podľa jeho slov sú Biblia i komentár určené ako pre bežných čitateľov, tak aj pre kazateľov, starších zborov, študentov a učiteľov. „Tento komentár je určený najmä pre ľudí v zborových laviciach. Je písaný zrozumiteľným jazykom,“ vysvetľuje Andreasen. Autori komentára píšu tak, akoby písali tematický článok pre Adventist Review, hlavné periodikum Cirkvi adventistov v USA. Podľa zamestnancov vydavateľstva má mať finálna verzia prvého vydania 1800 strán komentárov a užitočných článkov.

Napriek tomu, že má byť kniha zrozumiteľná pre kohokoľvek, na jej príprave sa podieľajú akademici a biblickí bádatelia z celého sveta. Približne 60 autorov pracuje pre cirkevné inštitúcie a organizácie.  Vedie ich malý tím editorov. Na ich čele stojí Angél Manuel Rodríguez, riaditeľ Biblického výskumného inštitútu na dôchodku. Jeho spolupracovníkmi v oblasti Starého Zákona sú Greg King, dekan Školy náboženstva Southern Adventist University a Gerard Klingbeil, ktorý spolupracuje s periodikami Adventist Review a Adventist World. Oblasť Nového Zákona má na starosť John McVay, riaditeľ Walla Walla University.

Podľa Andreasonových slov už niektorí autori svoje časti dokončili. Predsedovi GK Tedovi N. C. Wilsonovi sľúbil, že do jesenného výročného stretnutia GK, v októbri tohto roku, bude k dispozícii tlačená „vzorka“ vybraných častí komentára.

zdroj: Adventist Review

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi