Adventistická nemocnica v nemeckom Waldfriede otvorila nové špecializované centrum. Waldfriede Desert Flower Center (Centrum púštny kvet) vzniklo pod záštitou Waris Dirie, bývalej ambasádorky OSN, ktorá ho slávnostne 11. 9. 2013 otvorila.

Nové zdravotné centrum má úzko spolupracovať s rovnako pomenovanou nadáciou, ktorú Dirie založila vo Viedni v roku 2002. Organizácia sa venuje zvyšovaniu povedomia spoločnosti o probléme takzvanej ženskej obriezky, ktorú musia ako krutý rituál nedobrovoľne podstupovať ženy v niektorých častiach Afriky. Samotná Waris Dirie sa stala v mladom veku obeťou tohto utrpenia, ktoré následne popísala v piatich knihách. Jej príbeh zachytený v novele Desert Flower (púštny kvet) bol sfilmovaný v roku 2009. Film bol premietaný aj pri otvorení centra pri nemocnici vo Waldfriede. „Hlboko sa ma to dotýka, že tu môžem byť, a necítim to tak len ja,“ povedala autorka iniciatívy po premietaní.

„Koľko malých dievčatiek je obeťami podobného utrpenia, takéto scény ma rozhorčujú a vzbudzujú vo mne hnev, ale zároveň cítim, že môžem niečo urobiť,“ vyjadrila svoj smútok a zároveň dôvod svojho odhodlania.  Už ako malé dievča ležiace pod africkým nebom plným hviezd si sľúbila, že jedného dňa s tým všetkým niečo urobí. Hoci ešte nevedela ako, chcela spôsobiť zmenu. Keď neskôr v Paríži spoznala doktora Pierre Foldésa, jej plány začali získavať konkrétnejšie rysy. Aj on sa snažil zastaviť toto absurdné ubližovanie. Postupne sa podarilo v spolupráci nadviazať s doktorom Jean-Antoine Robeinom, ktorý vynašiel techniku, ako následky rituálu odvrátiť. V snahe pomôcť čo najviac obetiam navštevuje každoročne Afriku, pričom sa mu podarilo zatiaľ pomôcť približne štyrom tisíckam pacientok. Dve ďalšie, ktoré už čakajú na hospitalizáciu vo Waldfriede, sa taktiež zúčastnili otvorenia centra. „Obidve vyzerali tak šťastne a na operáciu sa tešili,“ povedala Denis Hochstrasser, vedúca oddelenia Služby žien pri Inter-Európskej divízii CASD. „Keď som sa ich opýtala, či sú vydaté, obidve odpovedali nie. Ale ich oči žiarili a obidve doplnili, že po operácii sa vydať chystajú.“ Keď im ponúkli, že sa môžu za operáciu spoločne modliť, reagovali spontánnym pokľaknutím.

Centrum Desert Flower je podľa Waris veľkou radosťou, no zároveň i misiou. Postupne by malo podobných centier vzniknúť viac, obzvlášť v Afrike. Význam tejto iniciatívy podporil aj predseda Inter-Európskej divízie Bruno Vertallier: „Som hrdý, že môžeme byť ako kresťanské hnutie v takejto oblasti proaktívni. Môj osobný obdiv patrí aj všetkým doktorom, ktorí sa rozhodli svoj čas a schopnosti venovať na pomoc nevinným obetiam ľudskej krutosti.“

Nemocnica vo Waldfriede je inštitúciou Cirkvi adventistov siedmeho dňa v Nemecku. Založená bola v roku 1920 po vzore zdravotného zariadenia v Battlecreeku, ktoré v USA založil J. H. Kellog. Nemocnica vo Waldfriede si kladie za cieľ poskytovať svojim pacientom pomoc a poradenstvo v každom čase. Zameriava sa na oblasť zdravého životného štýlu, zdravotnej prevencie a obnovu zdravia.

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi